TURISTIČNO VODENJE
Obiščite nas, sprejeli vas bomo z nasmehom in toplo besedo.
Nekaj naših članov je usposobljenih za vodenje turistov in obiskovalcev naših krajev po turističnih in kulturnih znamenitostih v naši bližini. Seveda prvenstveno vodimo turiste na našem posestvu, gospodarstvu in Dvorcu. Strokovno pa vodimo tudi po celotni občini Vojnik, in tudi izven meja naše občinskih meja in grofije. V samem Vojniku popotniku najprej razkažemo dvorec Tabor in opišemo njegovo bogato zgodovino. Lahko se tudi odpravimo do krajevnih cerkva sv. Marije, sv. Florjana in sv. Tomaža. Na Tomažu, tako se imenuje hrib s cerkvijo sv. Tomaža, pa v bližini Ofentavšekove cimprače najdemo naravno kamnito kraško jamo z imenom »Huda lukna«. V središču Vojnika pa stoji prelepa farna cerkev sv. Jerneja. Tu najdemo tudi hišo, v kateri je je živela družina Henn. Karel Henn je tisti, ki je »kriv« za zdravilišče Radenci, pričel pa je tudi polniti mineralno vodo Radensko tri srca. Pred hišo Hennovih danes stoji kip dr. Karla Friedricha Henna slovenskega zdravnika, podjetnika in župana (1809-1877), družina pa počiva v družinski grobnici na vojniškem pokopališču. Na Arclinu se ustavimo pred hišo Janeza Žige Valentina Popoviča slovenskega geografa, jezikoslovca, polihistorja (1705-1774, na Štolmarjevem
hribu pa pokažemo, kje je stala hiša slovenske umetnice in slikarke Doroteje Hauser (1877-1946). Na hribu ob sv. Marjeti najdemo tudi »gaugališče« in »tičnico«, zadaj pa je kraj, kjer je stal grad Hoheneg.
Obiskovalcem radi pokažemo sakralne objekte v občini, dvorce in gradove, kot so grad Lindek, dvorec Frankolovo – Sternstein, dvorec Socka – Ained, vodenje pa se po navadi prične na našem dvorcu Tabor – Weichselstatten. Lepe naravne znamenitosti so slap Lindek, kraška jama pod gradom Lindek, jama v Vojniku, Šmartinsko jezero, proti Vitanju pa si lahko ogledamo Tehnični muzej Ravnak in Soržev mlin v Novi cerkvi, kovaško industrijo na Fužinah pred v Vitanjem, v Vitanju pa skrivni naravni predel Dantejev pekel s kovaško industrijo ter vesoljski center KSEVT. Na Stranicah se ustavimo in počastimo spomin na žrtve zločina iz druge svetovne vojne pri grobiščih 100 talcev. Na Spodnjih Stranicah si ogledamo Cangarjeve ribnike z Zverovjem ter obiskovalce na kratko poučimo o nekdanji rimski cesti skozi kraj ter izvirom termalne vode pod Konjiško goro v Verpetah. Na Frankolovem se s ponosom pohvalimo z rojstnimi hišami dr. Josipa Kotnika (1923-1990) raketnega inženerja vojaškega častnika, elektroinženirja, razvojnega inženirha, raziskovaleca, publicista, v Lindeku pa z rojstno hišo dr. Franca Volčiča (1879-1956), salezijanca, ki je ustanovil salezijanski dom v Veržeju, bil upravnik salezijanske skupnosti na Rakovniku v Ljubljani in kasneje deloval v Bologni pri Turinu, kjer je tudi pokopan. V Bezenškovem Bukovju se ustavimo pri rojstni hiši prof. Antona Bezenška (1854-1915), slovenskega stenografa , profesorja, avtorja učbenikov in publicista , ki je deloval v Bolgariji in po kateremu se tudi imenuje osnovna šola v kraju Frankolovo. V središču Frankolovega je tudi farna cerkev sv. Jožefa iz leta 1791. Na hribu Gojka stoji podružnična cerkev sv. Trojice, ki jo krasita dva zvonika. V Verpetah stoji dvorec Verpete – Sternstein, kjer se je rodil dr. Karl Friedrich Henn. Od tu pa popotnika popeljemo skozi stare Črešnjice s cerkvijo Marije rožnovenske s srednjeveškim obzidjem. Od tod je le streljaj do nekdanjega samostana Zajc klošter ali Žičke kartuzije v Špitaliču, kjer najdemo tudi enega najbogatejših romanskih portalov na farni cerkvi Marijinega obiskanja.
Turiste pa popeljemo ali pa napotimo tudi na Dobrno, kjer si lahko ogledajo kar nekaj znamenitosti, vključno z bogato stavbno in naravno dediščino, katere osrednja vsebina je Zdravilišče Dobrna s termalno vodo. Na severu pa našo dolino objema zreško Pohorje z Roglo, kjer so odlična smučišča in izhodišče za številne popotniške pešpoti. Razlogov za obisk naših krajev je resnično dovolj.
V pričakovanju vas lepo pozdravljamo,
Grajski turistični vodiči
Dvorca Tabor